Tallinnas tegutseb põnev töökoda, kus on võimalik õppida uusi töövõtteid ning teha tutvust looduslikest materjalidest ehitusmaterjalidega.

Säästvad Ehituslahendused OÜ on alates 2007. aastast tegelenud viimistlustöödega, kasutades looduslikke ja traditsioonilisi ehitusmaterjale. Levinumateks töödeks on olnud krohvimised ja värvimised, eksootilised ja dekoratiivsed pinnaviimistlused, looduslike materjalidega soojustamised, põhu- ja saviehitus, restaureerimine ning palju muud.

Põhjuseid looduslike viimistlusmaterjalide kasutamiseks on mitmeid. Need tagavad ruumides hea mikrokliima, hoides õhuniiskust vahemikus 40…60% ning ühtlustades toatemperatuuri. Lisaks on need materjalid keskkonnasõbralikud ning nende kasutamisega hoiame ülal vanu traditsioone – vastavaid materjale ja töövõtteid on kasutatud aastasadu.

Uued tegevussuunad

Nüüd oleme oma tegevussuundi laiendamas. Juba varemalt tegelesime lisaks viimistlustöödele ka vastavateemaliste seminaride ja koolituste korraldamisega. See on valdkond, millele järjest suuremat tähelepanu pöörame.

Meil on nüüd Tallinnas Pelgulinnas senisest suuremad ruumid, nende seas koolituste- ja töökoda, seminariruum ja näidisteruum. See annab hea võimaluse siseruumides läbi viia erinevaid pikemaid praktilise suunaga meistrikursuseid ja lühemaid praktilisi õpitubasid, samuti loenguvormis seminare. Meie praktikaruumi suurus on 100 m2 ja seminariruum 20 m2. Koolitajateks on nii kohalikud kui ka piiritagused asjatundjad, aeg-ajalt jagavad omi kogemusi ka iseehitajad.

Teemadeks on ökoehitus, restaureerimine/konserveerimine, taaskasutus, traditsioonilised töövõtted, puitkonstruktsioonid, saviehitustehnikad, põhuehitus, taastuvenergeetika, pottsepatööd jpm huvitavat.

Põnevad koolituspäevad

  • Tänavune koolitustesari algab 15. veebruaril 2011, kui iseehitajast meistrimees Tiit Kanne räägib isiklike kogemuste põhjal, kuidas teha päikeseküttesüsteemi.
  • 17. veebruari seminaril saab ülevaate sellest, kuidas kasutada päikeseenergiat puidu kuivatamiseks Eesti tingimustes, koolitajaks Andres Ansper.
  • 18. veebruari meistrikursusel õpetab Andres Ansper traditsiooniliste puutööriistade teritamist, kus päeva lõpuks saab iga osaleja enda kaasavõetud tööriista teravaks tehtud.
  • 19. veebruaril jagab Tarmo Tammekivi teadmisi jätkseotistest, mida kasutatakse püstpostide, laetalade ja vahvärkkonstruktsiooni vööde jätkamisel. Praktilise õpitoa käigus valmistatakse kiiluga hammaskaldlukk, kiilu ja tapiga hammaskaldlukk, kiiluga hammasrööplukk, käärtapp ning “stopperiga” jätkutapp.
  • Põhuehituse tehnikatest ja kogemustest saab ülevaate 22. veebruaril, mil seda valdkonda tutvustab meie enda meister Kermo Jürmann.
  • Kõige mahukamaks koolituseks on vahvvärkkonstruktsioonid, mis toimub 25.-26. veebruaril ja 4.-5. märtsil. Selle meistrikursuse käigus valmistatakse vahvärkpuusepa Tarmo Tammekivi juhendamisel väiksemahuline vahvärkkonstruktsioon varjualune, taaskasutades vana ehituspuitu.
  • Hakkame korraldama ka filmiõhtuid, kus näitamisele tulevad loodusehitusega seotud linateosed. Pärast filmivaatamist toimuvad nähtu üle arutelud.

    Vanamaterjali taaskasutus

    Koolituste kõrval on teiseks laienemissuunaks vanamaterjali taaskasutus. Oleme tänaseks poolteist aastat kogunud lammutatavatest hoonetest väärikat ehitusmaterjali. Ladustame, korrastame ja müüme konstruktsioonipalki, fassaadilauda, puittreppe, uksi-aknaid, ehis- ja sepisdetaile, ahjupotte jm detaile.

    Vanamaterjali taaskasutamisel on mitmeid plusse – enamasti on see oluliselt kvaliteetsem kui tänapäevane materjal, lisaks on see ehe ja kordumatu, sel on oma hing.

    Vanamaterjali puhul peame oluliseks ka ehitusmaterjalile ja -detailidele lisandväärtuse loomist, kaasates Eesti taaskasutusdisainereid. Nii ei rända vanamaterjal mitte prügimäele, vaid saab uue hingamise. Vanast tahveluksest saab kohvilaud, palgist veiniriiul, akna piirdelauast peegliraam. Ka vanamaterjali taaskasutamist on võimalik meie juures peagi õppida.

    Restaureerimine ja avatud töökoda

    Lisaks headele krohvispetsialistidele kuuluvad nüüdsest meie meeskonda ka puutöömeistrid, tänu millele oleme laiendanud teenuste valikut: pakume puidu restaureerimist. Korrastame nii vanadest hoonetest kogutud uksi/aknaid/treppe/detaile kui ka teenustöödena kliendi omi, lisaks krohvitud fassaadidele uuendame ja korrastame ka miljööväärtuslikke puitlaudisfassaade.

    Meie puidutöökojas ja meie tööriistu kasutades saab ka linnarahvas võimaluse meistri põgusal juhendamisel ise korda teha oma akna, ukse või miks mitte ka vana puittooli – loome avatud töökoja linnarahvale.

    Looduslike viimistlusmaterjalide tootmine

    Ühe põhitegevusena hakkame tootma naturaalseid viimistlusmaterjale: savikrohvid, lubikrohvid, tadelakt krohvisegud, liimkrohvid, paberkrohvid, looduslikud värvid jm huvitavat. Kasutame praktilises töös ennast õigustanud retsepte ja eestimaist toorainet. Esialgu turustame e-poe vahendusel, kuid meie kompleksis on olemas ka väike näidisteruum.

    Meie tegevustele on igati toeks head koostööpartnerid, suurimaks neist MTÜ Pro Civitas, kellega koos hakkavad Lina tänava ruumides toimuma töötutele suunatud tööharjutus- ja täiendõppekoolitused.

    Meie naabriteks ja koostööpartneriteks on keraamikatöökoda ja sepikoda, viimases toimetamas kolm noort seppa. Vanamaterjali suunal on meie heaks koostööpartneriks Tallinna Kultuuriväärtuste Amet.

    Gerda Kättmann

    artikkel ilmus 10.02.2011 Eesti Ekspressi lisas KoolitusEkspress